Baltais troksnis un šūpuļdziesmas

Ko izvēlēties – balto troksni vai mūziku bērna mierīgākai aizmigšanai? Vai vispār kaut ko atskaņot? Varbūt labāk dziedāt pašiem? Par to visu lasi tālāk!

Iespējams, ka līdz šim vairāk ir dzirdēts par tā saukto white noise jeb balto troksni, kas zinātniski ir visu iespējamo ausij dzirdamo frekvenču apvienojums – gan zemo, gan augsto. Fizikā par balto troksni uzskata bezgalīgi daudz dažādu frekvenču skaņas, kuras ir saliktas viena virs otras. Līdzīgi kā baltā krāsa, kas rodas no visu krāsu apvienojumiem. Šādu skaņu var radīt tikai mākslīgi, dabā tāda neeksistē. Mūsu auss to atpazīs kā šņākoņu, līdzīgi kā nenoregulēts radio vai televizora signāls. 

KidsOn.lv pieejamās mīļas šūpuļdziesmiņas

Māmiņas dziesmiņa
Lauris Reinis, Veronika Reinika
“Ričijs Rū rīko koncertu”

Sūpļa dziesma lācītim
Kukaiņi 
“Sniega maiss”

Aijā žūžū
Sergejs Austris Universs
“Tev un man”

Atskaņo tagad arī aplikācijā! Ielādē to savā telefonā:

Pastāv uzskats, ka šīs fona skaņas palīdz atslābt, nomierināties un veicina kvalitatīvāku miegu. Mazulīšiem šīs skaņas atgādina to sajūtu, kāda bija atrodoties mammas vēderā. Īpaši noderīga baltā trokšņa atskaņošana varētu būt, lai nomāktu fona trokšņus, ja bērns ir izteikti jutīgs uz dažādām pēkšņām skaņām vai arī ir grūtības atslābināties, jo visas skaņas skan vienlīdz intensīvi.

Baltajam troksnim ir arī divi papildus trokšņi – rozā troksnis (mazliet atgādina ūdenskrituma skaņu vai rāmu lietusgāzi), maigāka baltā trokšņa versija ar uzsvērtākām zemajām frekvencēm un brūnais troksnis, kas aptver visas tās pašas frekvences kā baltais troksnis, bet zemās frekvences ir nedaudz skaļākas, savukārt augstās – maigākas, attiecīgi skaņa ir dobjāka. Jāņem vērā, ka mammas vēderā, bērniņš dzird pārsvarā zemas frekvences skaņas, tādēļ mazāk dzirdētie rozā un brūnais trokšņi ir ieteicamāki, jo padara augstās skaņu frekvences praktiski nedzirdamas. Attiecīgi tie būs maigāki un nomierinošāki. 

🧸 Miega laikā, ieslēdzot balto, rozā vai brūno troksni, tiek atslābināta nervu sistēma un veicināts dziļāks miegs. Taču der atcerēties, ka tomēr tas ir kaut kas mākslīgs. Baltā trokšņa monotonais tonis var traucēt bērna “akustisko kartēšanu” — smadzeņu tīklu, kas palīdz mazuļiem saprast un mācīties valodu.  Pētnieki ir nonākuši pie pretrunīgiem secinājumiem par to, vai konkrēta veida troksnis (piemēram, baltais, rozā vai brūnais) var palīdzēt labāk izgulēties, – tā raksta The New York Times. 2020. gadā veiktā pārskatā tika analizēti 38 pētījumu, taču izdevās rast vien ļoti ierobežotus pierādījumi tam, ka baltais troksnis patiešām uzlabo miega kvalitāti. Zīdainīšiem dažādu skaņu un trokšņu atskaņošanu ieteicams lietot apdomīgi un tikai ja tiešām nepieciešams, lai ar šīm skaņām neveicinātu bērniņa pārstimulēšanu. Tāpat izsvērt, cik ilgi troksnis tiek atskaņots. Kā norāda pētnieki, mazulim labāk ir dzirdēt kādu dziesmu atkal un atkal, nevis tikai balto troksni, tāpat labākas ir skaņu ainavas ar jebkāda veida variācijām — pat mazām, piemēram, okeāna viļņiem vai sirdspukstiem, jo akustiskā vide mazulim ir ļoti svarīga.

Vēlams izvēlēties pēc iespējas dabīgākas skaņas – ūdenskritumu troksni, viļņu skalošanos, putnu dziesmas, lietus troksni vai ugunskura sprakšķus. Turklāt skaņas avotam jāatrodas vismaz 1,5 metru attālumā no mazuļa guļvietas un tā skaļums nedrīkstētu pārsniegt 50 decibelus. Nelieciet ieslēgtu ierīci tuvu vai blakus mazulim miega laikā! Vēlams šim mērķim izmantot ierīci, kas neraida Wi-fi un mobilo datu signālus bērniņa tuvumā. ⠀

📻 Mūzika  ir piemērota spēlēm nomodā, kā arī dažādiem mazuļu rituāliem, piemēram, rotaļāšanās laikā vai ģērbjoties. Tā palīdz mazuļa smadzenēm augt un attīstīties. Mūzikas klausīšanās stimulē jaunu sinapsu augšanu, kas ir atbildīgas par bērna runas attīstību. Bet ne miega laikā, kad mazulim nepieciešama atpūta. Kā zināms, mūzika aktivizē mūsu smadzenes, bet iemiegot mums tieši pretēji – aktivitāte jāsamazina. 

Bez trokšņu atskaņošanas vecākiem ir vēl kāds superinstruments, kas var būt palīdzošs mazulīša midzināšanā – šūpuļdziesmu dziedāšana. 

Šūpuļdziesmas bērniem

🎼 Novirza uzmanību no šķiršanās un piesaista uzmanību

🎼 Vērš uzmanību uz dziesmas vēstījumu caur tuvību, it kā savienojot mazuli ar vecāku

🎼 Var atkārtoti aktivizēt pirmatnējo sajūtu ar atrašanos dzemdē, nodrošinot mierinošas saplūšanas sajūtu un drošu apskāvienu

🎼 Ieved prātu un ķermeni miera režīmā, sagatavo miegam un neitralizē pretestību

🎼 Iesaista visas smadzenes, organizējot nervu darbību un sinhronizējot smadzeņu viļņus

Dziedot mēs nereti sākam liegi šupināties, kas savukārt nomierina un mazina trauksmi (gan bērniņam, gan vecākam). Arī mūsu domas par plāniem, darāmajiem darbiem, pienākumiem it kā tiek “uzliktas uz pauzes”, atslēgtas uz brīdi.

Šūpuļdziesmu dziedāšana rada arī lieliskas bērnības atmiņas visam mūžam un nereti tieši šie brīži, kad esi iemidzis mammai vai vecmāmiņai dziedot tev pirms miedziņa, liek atsaukt atmiņā to bezgala lielo mīlestību, ko tavi vecāki un vecvecāki tev ir ir dāvājuši. Šūpuļdziesmām ir liels nomierinošs spēks un dāvā mums neaizmirstamus tuvības brīžus. Nenovērtēsim to par zemu!

Jāatceras gan ir viens, ka ne visiem cilvēkiem baltais troksnis garantēs labu iemigšanu. Tāpat citiem mazuļiem var traucēt dziesmu dziedāšana. Joprojām būs cilvēki, kuri vislabprātāk vēlēsies iemigt klusumā.

Bet skaidrs ir viens – regulāri valodā balstīti gulētiešanas rituāli, to skaitā dziedāšana, lasīšana un stāstu stāstīšana pirms gulētiešanas, var ilgstoši labvēlīgi ietekmēt bērna miega ilgumu un kognitīvo attīstību vēsta kāds 2011.gada pētījums.

Lai visiem salds miedziņš!

Raksts tapis sadarbībā ar Miega Feju* – Tavu palīgu maza bērna miega izprašanā un labas miega atslēgas atrašanā. Vairāk informācijas www.miegafeja.lv

*Miega Feja – divkārt sertificēta bērnu miega konsultante, PEP mamma un zīdīšanas atbalsta persona Laura Eglīte-Jefanova.

Ja vēlies atklāt vairāk jautru dziesmu un piedāvāt bērnam labāko mūzikas pieredzi, IESKATIES vai reģistrējies ŠEIT, kur atradīsi bagātīgu mūzikas izvēli bērniem un daudz ko citu, lai radītu brīnišķīgas atmiņas visai ģimenei!

Scroll to Top